Search

Bel Ağrısı ve Yatak Seçimi Arasındaki İlişki

Günlük hayatı adeta kabusa çevirebilen bel ağrısının birçok sebebi olabilir. Bunu öğrenebilmenin yolu ise öncelikle uzman bir doktora başvurarak teşhis için gerekli tetkikleri yaptırmaktır. Ağrının kaynağının bulunması giderilmesi noktasında sonuca ilerleyebilmeniz için yapılması gereken ilk işlemdir. Ancak bazen yapılan tüm tetkik ve değerlendirme süreçlerine rağmen kişinin organizmasında herhangi bir sorun görünmeyebilir. Bu noktada yapılması gereken ise kişinin günlük hareket rutinleri, oturma şekli ve gece boyunca üzerinde uyuduğu yatağın mercek altına alınmasıdır.

Fiziki nedenleri bertaraf ettikten sonra yatak seçiminin doğru olup olmadığını sorgulamanız sonuca ulaşmada etkili olur. Güne keyifle merhaba demenin en konforlu yolu anatomik yapınıza uygun bir yatakta uyumanızdır. Bunun için size rehber olabilecek bel ağrısı ve doğru yatak seçimiyle hayatınıza konforu dahil edebilmenizi sağlayan detaylara hemen göz atabilirsiniz.

Bel Ağrınızın Nedenini Biliyor musunuz? 

Bireylerin günlük rutinlerindeki yanlış duruş hareketleri ya da hareketsiz kalmaları organik olmayan bel ağrılarının ana sebebi sayılabilir. Kişinin uzman doktor randevusuyla fiziksel bir sorunu olmadığı kesinleştikten sonra yapılması gereken günlük yaşamına odaklanmaktır. Örneğin; gün boyunca ofiste uzun süre oturarak çalışan birisi için hareketsiz kalmak bel ağrılarına sebep olabilir. Duruş bozuklukları herkese göre farklılaşsa da aslında değişmeyen tek gerçek uyku sürecini nasıl bir yatakta geçirdiğinizdir.

Doğru Yatak Seçimiyle Sağlıkla Uyanın 

Bel ağrılarından kurtulmanın en etkin yollarından biri, günün üçte birini geçirdiğiniz yatak seçiminin doğru yapılmasıdır. Bel ağrısı ve uyku ilişkisine dair yapılan bilimsel araştırmalar konunun birbiriyle çok yakın bağlantısı olduğunu göstermekte.

Amerika’da yapılan ve yatak seçimiyle bel ağrısı ilişkisinin ortaya konulduğu araştırmada hastaların vücut yapıları ve ortopedik ihtiyaçlarıyla uyumlu yatak kullanmaları istenmiş. Bir aylık deneme sürecinde hastaların bel ağrılarında gözle görülür düzeyde bir iyileşme sağlandığı tespit edilmiş. Yatak değişiminden bir ay sonra ağrının %48 oranında azalması yatak seçimi ve bel ağrısı ilişkisinin ne kadar hassas olduğunu gösteren önemli bir veri.

Doğru yatak seçiminin sadece bel ağrısının azaltılması değil, uyku kalitesini de yüksek oranda arttırmaya yardımcı olduğu araştırma verileriyle ortaya konulmakta. Araştırma verileri hastaların kendilerine uygun bir yatakta uyumalarının uyku kalitesinde %55’lik bir iyileşme sağladığı yönünde.

İhtiyaçlarınıza Özel Yatak Seçimiyle Konforla Uyuyun 

Bilimsel çalışmalar da ortaya koyuyor ki yatağın kişinin anatomisiyle uyumlu sertlikte olması konforlu bir uykunun gereği. Bu noktada gece boyunca deliksiz bir uyku süreciyle güne merhaba demenin yolu da belli demektir. Bel ağrılarınızdan kurtulmanız ihtiyaçlarınıza uygun bir yatakta uyumanızla doğru orantılıdır. Her bireyin vücut yapısı, kilosu, hastalıkları farklı olduğundan üzerinde uyuduğu yatağın da bu ihtiyaçlar doğrultusunda seçilmesi gerekir. Yatağın üretim malzemesi de kişinin ortopedik yapısına uygun olmalı. Üretim malzemesine ek olarak yatağınızın sertlik derecesi de belirleyici bir unsur.

Doğru Yatak Seçimiyle Bel Ağrısına Son Verin! 

Uyku sürecine eşlik eden yatak bir süre sonra vücudun şeklini alır. Yatak omurganın şekline uygun değilse sabah bel ağrısıyla uyanmanız kaçınılmaz bir son olabilir. Bel ağrısının birçok sebebi olsa da yatak seçiminin doğru yapılması; uyku kalitesinin arttırılması ve ağrıların azaltılmasında oldukça etkili.

Uzun süren pandemi dönemi bireylerin özellikle de gençlerin hareketliliğini ve fiziksel aktivitelerini önemli ölçüde etkiledi. Bu noktada hareketsizliğe bağlı olarak sırt kaslarının güçsüzleşmesi de genellikle bel ağrısı olarak size geri dönebilmekte. Hareketsizliğe bağlı bel ağrısının egzersizle azaltılmaya çalışılması ise birkaç ayı bulabilir. Egzersiz süreciyle hareketliliğinizi arttırırken aynı zamanda yatağınızı değiştirerek aradığınız uyku konforunu yakalayabilirsiniz.

Uyku sürecini destekleyen vücudun ağırlık noktasını dengeli olarak dağıtan visco yataklar bel ağrılarının giderilmesi için doğru bir seçenek. Doğal lateks ürünler tüm kaslarınızın gevşemesiyle yeni bir sabaha zinde bir başlangıç yapmanızı destekler. Pamuk ve lateks karışımlı doğal yataklar doğru yatış pozisyonu almanıza yardımcı olur.

Doğru yatış pozisyonu da bel ağrılarının giderilmesinde etkisi olan unsurlardan birisidir. Bel ağrısı çekiyorsanız yan yatış pozisyonunda olmak bele binen yükün de azalması demektir. Ağrılara son vermek üzerinde uyuduğunuz uyku ürünlerinin doğru seçimi ve doğru yatış pozisyonunun sağlanmasıyla mümkün.

Yataş Bedding Uyku Kurulu uzmanlarının bel ağrısının azaltılarak konforlu bir uyku sürecini yaşamınıza dahil edebilmek için size sunduğu önerilere Yataş Bedding YouTube kanalı aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

PAYLAŞ