Search

Yatağınız Boyun Ağrısına Sebep Olabilir mi?

Tüm günün yorgunluğunu atıp, rahat bir uyku almak için kullandığınız yatak, sağlığınız için son derece önemli. Fiziksel olarak güne dinlenmiş bir şekilde uyanmanız sağlıklı bir ortamda uykunuzu almanıza bağlı. Ayrıca bu sağlıklı uyku ortamı sizin psikolojik olarak da iyi hissetmenizi sağlayacak önemli bir detay. Vücudunuzun belirli noktalarına baskı uygulayan veya omurganızı doğru şekilde desteklemeyen bir yatak üzerinde uyursanız, güne boyun ve omuzlarınızda gerginlik veya ağrı ile uyanma ihtimaliniz oldukça yüksek. Yatak seçiminde fiziksel özellikleriniz, iklimsel özellikler, ihtiyaçlarınız, beklentileriniz etkili olmalı. Bunları dikkate almadan seçeceğiniz bir yatakta boyun ağrısı gibi sağlık sorunları yaşama olasılığınız da artar. Ancak öncelikle fiziksel olarak sizi rahatsız eden boyun ağrısı gibi sorunlarınızın nedenini tespit etmelisiniz.

Güne Boyun Ağrısıyla Başlamanızın Nedenlerini Tespit Edin 

Boyun ağrısı ile uyanmak genellikle uyku sırasında yatağınızın boyun ve omuz kaslarına uyguladığı baskıdan kaynaklanır. Uzun süre yattığınızda, başınız ve boynunuz yeterli desteği alamıyorsa, bu durum boyun kaslarınızı zorlayabilir. Bu gerginlik, uyandığınızda sertliğe ve ağrıya sebep olur. Güne boyun ağrısı ile başlama nedenlerinizden bir diğeri de uyku pozisyonunuzdur. Doğru uyku pozisyonu sabahları ağrısız uyanıp uyanmayacağınızı belirlemede önemli bir rol oynar. Bazı uyku pozisyonları başınız için iyi bir destek sağlarken, diğerleri kaslarınızın bazı kısımlarını zorlayarak ağrı ve yorgunluk hissetmenize neden olabilir.

Çoğu durumda, sabahları boyun ağrısı ile uyanmanıza sebep olan bu sorunları ortadan kaldırmak için öncelikle kullandığınız yatağın özelliklerini ve yastık seçiminizi özenle yapmanız gerekir. Vücudunuza gece boyu baskı uygulamayan, doğru uyku pozisyonunu bulmanıza yardımcı olacak konforlu bir yatak, boyun ağrısı gibi şikayetlerinizi azaltabilir.

Doğru Yatak Seçiminde Takip Etmeniz Gereken Adımlar 

Doğru bir yatak üzerinde uyuduğunuzdan emin olmak, uyku kalitesini artırmak için harika bir başlangıçtır. Uyku pozisyonunuzu bulmanıza engel olan ve ağrılarınız için uygun olmayan bir yatak, uyku sağlığınızın da bozulmasına neden olur. Yatağınızı değiştirmek anında bir tedavi sağlamayabilir, ancak birçok kişi için daha iyi bir yatak üzerinde uyumak gerçekten sırt ve boyun ağrısını hafifleten önemli bir çözüm yoludur.

Doğru yatak seçimi yaparak sağlıklı bir uyku düzenine kavuşmak için şu önerileri dikkate alabilirsiniz:

  •      Seçtiğiniz yatağın baskı ve ağrı azaltıp azaltmayacağı konusundaki fikirleri kullanıcı yorumları aracılığı ile öğrenebilirsiniz. Bu yorumlardan alacağınız tüyolar seçim yaparken size fikir sunabilir.
  •      Yeni yatağınızı güvenilir bir üreticiden, kaliteli bir markadan seçmeye özen gösterebilirsiniz. Tecrübeli ve uzman bir ekip size doğru yatak seçiminde yardımcı olacaktır.
  •      Uzman görüşlerinden yararlanabilirsiniz. Uyku ve ağrı arasındaki bağlantıyı ortaya koyan uzman görüşlerine kulak verebilirsiniz. Seçeceğiniz yatağı, bu ağrıyı dindiren önemli bir detay olarak sunacak bilgileri inceleyebilirsiniz.
  •      Fiziksel özellikleriniz, kilonuz, boyunuz yatak seçiminizde oldukça önemli. Bunların yanı sıra uyku alışkanlıklarınız da seçeceğiniz yatakta aradığınız özellikleri belirlemenize yardımcı olur.
  •      Yatağın yüzeyi, kullanılan yay teknolojisi, ortopedik özellikleri yeni yatak seçiminde dikkate almanız gereken diğer detaylardır.

Yeni Güne Zinde Bir Başlangıç için Hangi Yatağı Seçmelisiniz? 

Yatak seçmeden önce tüm hazırlıklarınızı yaptıktan sonra doğru yatağı seçmek için harekete geçebilirsiniz. Başta boyun ağrısı olmak üzere, sabahları yorgun uyanmanıza neden olan sorunları ortadan kaldıracak yatakta şu özellikleri aramalısınız:

  •      Doğru yay teknolojisi: Vücudunuzun doğal omurga dengesine uyumlu bir yay teknolojisi ile üretilen yatağı tercih etmelisiniz. Farklı sertlikteki yayların vücudunuzun ayrı bölgeleri için ayrı uyum sağlaması gece boyu yaşadığınız baskıyı ortadan kaldırabilir.
  •      Uygun yatak yüzeyi: Uyku kalitenizi bozan gece uyanmalarına da sebep olan sıcaklık, nem gibi sorunlarla mücadele edecek bir yatak seçmelisiniz. Ekstra konfor sunan yatak yüzeyi, aynı zamanda yaz ve kış mevsimi için farklı özellikleri size sunmalı.
  •      Ortopedik özellikler: Yatak katmanının vücudunuza basınç yapmayacak, ortopedik özellikler ile üretilmiş olduğuna dikkat etmelisiniz. Böylece gece yatağınıza uzandığınız anda konforu hissedebilirsiniz.

Uyku sağlığınızı olumsuz yönde etkileyen eski yatağınızı yenilemek istediğinizde Yataş Bedding’in size özel yatak önerilerinden birini değerlendirebilirsiniz. Yatak seçiminizde bel, boyun ve sırt problemleri yaşayanlar için özel teknolojilerle üretilen yatak kategorisindeki seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Tam ortopedik Blue Star, 5 bölgeli paket yay desteğine sahip Five-Z, ekstra set yüzeyi ile omurga desteği sunan Prestige Prime ilk olarak inceleyeceğiniz yatak alternatifleri olabilir. Yorgun uyanmayı engelleyen Athletic, DHT yay teknolojisi ile üretilen Vesta, doğal içerikli Visco Optimum Support da diğer seçeneklerden yalnızca bazıları. Yataş Bedding’i ziyaret ederek ihtiyacınız olan en uygun yatağı inceleyebilirsiniz.

PAYLAŞ