Search

Uzun Ömürlü Pike Kullanımı için Bakım Önerileri

Yaz mevsiminde dolaptan çıkan pikeler yatak odanızda serin gecelerin habercisi. Özel pike kumaşı ile yaz geceleri için tasarlanan dokuları sayesinde, bu takımlar evdeki herkesin yatağında yerini almaya başladı. Hal böyle olduğunda ise sık kullanıma bağlı olarak dayanıklı ürünler arasından tercih yapmanız oldukça önemli. Çünkü yazın uyku hijyeninizi korumak için düzenli olarak pikelerinizi yıkamanız gerekir. Kaliteli pike takımı seçenekleri, aile üyelerinin uzun yıllar bu takımları sağlıklı bir şekilde kullanabilmesini sağlar. Kullanımına dikkat edildiği sürece bu tekstil ürününün ömrünü uzatmanın da formülleri de elbette mevcut.

Sizin için hazırladığımız rehberimizde, avantajlarından doğru seçime ve temizlikten uzun ömürlü pike kullanımının formüllerine; kadar merak ettiğiniz tüm püf noktalarını bulabilirsiniz.

Rahat Bir Uyku için Hangi Pike Takımı? 

Pike alırken öncelikle yaz mevsimi için uygun bir kumaştan üretilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Sizi gece boyu serin tutacak, terlemenizi engelleyecek özelliklerdeki bir kumaş, gece boyu kesintisiz bir uyku uyumanızı da sağlar. Pamuk veya keten, sıcaklık düzenleyici ve ter emici özelliklerinden dolayı özellikle tercih etmeniz gereken kumaş türleridir.

 

Bu kumaş dokuları terletmez özellikleri ile öne çıkar. %100 pamuklu kumaştan üretilen bir pike, cildinizin nefes almasını sağlayarak vücudunuzda gece boyu oluşacak nemi emer.

Doğal elyaftan tasarlanan keten ise, terletmeyen yapısı ile dikkat çekerken dayanıklılığı ile de öne çıkar. Pürüzsüz yapısı sıcak yaz günlerinde bile sizi rahatsız etmez. Doğal kumaşlardan üretilmiş örtülerde ayrıca ağırlık da son derece önemlidir. Gece boyu sizi korurken üzerinizde ağırlık oluşturmaması gereken hafif bir kumaş dokusunu tercih edebilirsiniz. Bu iki kumaş seçeneği de cildinizi rahatsız etmez; gece terlemeden, yaz sıcağından bunalmadan konforlu bir uykuya dalmanızı sağlar. Seçim yaparken yatak ebatlarınıza dikkat etmeli, yatağınızla uyum gösterecek ideal boyutlardaki ürünleri tercih etmelisiniz. Genel olarak ölçüleri farklılık gösterebilir, yatak boyutuna uygun olmayan tasarımlar ise konforlu bir kullanımdan uzaktır. 

Doğru Pikeyi Seçtikten Sonra Uzun Yıllar Kullanmak için Öneriler 

Sevdiğiniz pikeyi yıllarca kullanmak istiyorsanız doğru bakım talimatlarını uygulamalısınız. Özellikle yazın kullandığınız bu ürünlerin sık yıkanmaya karşı dayanıklı olması gerekir. Pike bakım önerileri için adımları takip ettiğinizde bu dayanıklılığı da sağlayabilirsiniz. Pike nasıl kullanılır, sorusunun adımlarını ise aşağıdaki gibi listeleyebiliriz:

  •      Talimatları takip edin: Örtünün üzerinde bulunan bakım talimatlarını dikkatlice okumalı ve bu talimatlara uygun şekilde hareket etmelisiniz. Bu talimatlarda pike kaç derecede yıkanır, nasıl kurutulur gibi birçok detayın cevabını bulabilirsiniz.
  •      Yıkama talimatlarına uygun şekilde yıkayın: Genellikle soğuk veya ılık su ile yıkamanız önerilebilir. Renklerin solmaması için çamaşır suyu kullanmaktan kaçının. Koyu renk giysilerle yıkamamaya da özen gösterin. Ayrıca pike yıkama sıklığı konusunda da kumaş özelliklerini dikkate alın. Eğer örtünüz hafif bir kullanıma sahipse, sık sık yıkamaktan kaçının ve sadece gerçekten gerekli olduğunda yıkayabilirsiniz. Bu, pikenin ömrünü uzatabilir.
  •      Leke temizliği: Üzerinde lekeler varsa, leke çıkarıcı bir ürün kullanarak temizlemeyi tercih edebilirsiniz. Ancak lekeyi çıkarmak için aşırı sürtünme yapmamaya dikkat edin, çünkü bu kumaşı zedeleyebilir.
  •      Kurutma talimatlarına dikkat edin: Kurutmadan önce de etiketteki talimatları kontrol etmelisiniz. Pikenizi düşük sıcaklıkta kurutucuda veya düz bir zemin üzerinde doğal olarak kurutabilirsiniz. Doğrudan güneş ışığına maruz bırakmamaya özen göstermelisiniz çünkü bu renk solmasına neden olabilir.
  •      Ütüleme: Ürünün üzerinde ütüleme talimatları varsa, ütülemeden önce etiketi kontrol edebilirsiniz. Genellikle düşük ısıda ütüleme önerilir ya da bazı pike türleri ütü gerektirmez. Bu da size kullanım kolaylığı sağlayan başka bir özelliktir.
  •      Depolama: Düzgün bir şekilde katlayarak saklayabilirsiniz. Nemli veya küf oluşumuna eğilimli yerlerde depolamaktan kaçınmalısınız. Bir sonraki kullanımınız için temiz bir şekilde pikenizi depolamalısınız.

Ilık Yaz Gecelerinde Pike Kullanmanın Avantajları 

Yaz gecelerinin nemli ve sıcak havasında kullanmayı tercih edeceğiniz pike ile rahat bir uyku konforu yaşayabilirsiniz. Ayrıca çok amaçlı kullanım sağlayan pikeleri yalnızca yaz aylarında değil, bahar aylarında TV izlerken de üzerinize alabilirsiniz. Mevsim geçişlerinizi üşümeden ya da terlemeden keyifle geçirebilirsiniz. Yatak odası dekorasyonu ile uyum sağlayan modeller, yaşam alanınıza da renk katar. Beyaz tonlarındaki yatak odasını renkli tasarımlarla hareketlendirebilir; koyu renk mobilyanızda ise renk geçişleri sağlayarak, dekorasyondaki keskin çizgiyi yumuşabilirsiniz.

Teninizle uyum sağlayacak, sağlıklı dokuya sahip uzun ömürlü pikeleri, zengin renk seçenekleri ile Yataş Bedding'te bulmanız mümkün. Sık kullanıma uygun ürünlerden, evdeki herkesin zevkine uygun seçimler yapabilirsiniz. Günlük kullanıma uygun fonksiyonel yapıdaki pike takımları solmayan canlı renkleriyle de sık yıkama karşısında korkmadan yıllar boyu kullanabilirsiniz.

PAYLAŞ