İnsan Kaynakları

BAŞVURU VE İŞE ALIM

Başvuru Süreci

Başvuru mektuplarınızı ve özgeçmişlerinizi, çeşitli başvuru kanalları (sitemizin 'Açık Pozisyonlar' bölümü ve / veya yatas.ik@yatas.com.tr) aracılığı ile bize ulaştırabilirsiniz. Size en yakın perakende mağazamız veya İnsan Kaynakları Birimimiz' den alacağınız iş başvuru formumuzu doldurarak, kendinize uygun bulduğunuz pozisyonlara başvuru yapabilirsiniz. Başvurularınız İnsan Kaynakları tarafından incelenir ve şirketimizdeki boş pozisyonlarımızın gerektirdiği yetkinliklerle uyumlu görüldüğü takdirde görüşmeye davet edilirsiniz. Özgeçmişleriniz veri tabanımızda 1 yıl boyunca saklanır ve değerlendirmeye açık tutulur.

İşe Alım Süreci

Yataş Grubu' nda işe alım süreci; "Doğru İşe Doğru İnsan" prensibine uygun olarak personel seçme ve yerleştirme işlemlerinin hatasız yürütülmesini kapsamaktadır. İş başvurusunda bulunan deneyimli ya da yeni mezun adaylar; ilgi alanları, eğitimleri ve yetkinlikleri doğrultusunda değerlendirilmektedir. İlgili pozisyonun gereklilikleri dikkate alınarak öğrenim, deneyim, yabancı dil bilgisi vb. kriterler ve iş görüşmelerinde gözlenen kişisel nitelik ve yetkinlikler adayın seçiminde önemli rol oynamaktadır.
İnsan Kaynakları Departmanı ile yapılan ön görüşme sonucunda uygun görülen adaylara, pozisyonun gerekliliğine göre uygun olan değerlendirme araçları kullanılmakta ve kısa listeye kalan adayların, ilgili bölüm yöneticileri ile görüşmeleri sağlanmaktadır.

Mülakatlar sonucu yapılan değerlendirmelere bağlı olarak olumlu bulunan adaylar için referans araştırmaları gerçekleştirilir. Tüm değerlendirmeleri olumlu olan adaylara iş teklifi yapılır ve işe alım işlemleri yürütülür. İş görüşmeleri sonucunda olumsuz değerlendirilen adayların başvuruları 1 yıl boyunca veri tabanımızda saklanır ve adaylar, sonuçlar hakkında bilgilendirilir.

Oryantasyon

İşe yeni başlayan her çalışana; YATAŞ' ı, değerlerini, çalışma koşullarını, iş kurallarını ve prosedürlerini, çalışma arkadaşlarını, çalışma ortamını, haklarını, görev ve sorumlulukları ile ilgili tüm konuları anlatan ve kendisini bilgilendiren, işi ve işyeri ile uyum sürecini hızlandıran oryantasyon programı uygulanır. İşyerimizde deneme süresi 2 aydır.


FAVORİLER