Search

Yaz Aylarında Uyku Hijyenini Korumak için Yatak ve Yorgan Bakımı

Evinizin farklı köşelerinde sağlığınızı korumak ve daha temiz bir ortamda yaşamak için uyguladığınız bir temizlik rutini vardır. Uyku hijyeni de başta yatak bakımı olmak üzere yatak odanızda gerçekleştireceğiniz temizlik rutininizdeki en önemli konulardan biridir. Uykunuzun kalitesi, yeni güne sağlıklı ve zinde bir başlangıcı da beraberinde getirir. Bunun için de temiz bir yatakta uykuya dalmak ve uyanmak sizin ve tüm ailenizin sağlığı için son derece önemlidir. Yatak temizliği konusunda yapılan bir ihmal, çeşitli alerjilere, astım sorununa, cilt çatlakları gibi problemlere neden olabilir. Tüm bu sorunlar ve daha fazlası ile karşı karşıya kalmamak için zaman zaman evde yatak temizliği yapmalısınız.

 

 

Yatağınızı ve Yorganınızı Neden Temizlemelisiniz? 

Yatak temizliği ve yorgan bakımı, günün önemli bir zaman dilimini geçirdiğiniz yatağınızda uyku hijyeni açısından oldukça önemlidir. Yatağınızda rahat ve sağlıklı bir uyku, günün yorgunluğundan kurtulmanıza yardımcı olur. Bu rahat ve sağlıklı uyku için ise yatak temizliği konusunda bir rutini takip etmeniz gerekir. Yatağınızda geçirdiğiniz sürede vücut yağı, ölü deri tabakası, tozlar gibi farklı etkenler onun belirli bir süre sonunda kirlenmesine neden olur. Daha temiz ve sağlıklı bir ev ortamı için yatağınızı en az altı ayda bir düzenli olarak temizlemelisiniz.

 

Yatak temizliği yapmanıza neden olan etkenler şu şekilde belirtilebilir:

 

 •        Uyurken terlersiniz ve bu sizin kontrol edebileceğiniz bir şey değildir. Terleme sonucunda ise vücudunuzdaki nem yatağınızda belirli bölgelerde yoğunlaşır. Bu nemli ortam ise zamanla yatak yüzeyinde mantar oluşması ihtimalini arttırır.
 •        Geceleri uykunuz esnasında vücudunuzdaki ölü deri dökülür. Bu döküntü ise zamanla yatağınızın kirlenmesine ve bakterilerin çoğalmasına neden olur. Yatağınız bakterilerin üremesi için oldukça uygun bir ortam hazırlar.

 

 

 

Yatak Temizliği Nasıl Yapılır? 

 

Yatak temizliği yapmadan önce yatağınızın temizliği konusunda üreticinin talimatlarını okumalısınız. Bu talimatlarda size yatağınızda kullanmanız gereken temizlik ürünleri ve temizlik yöntemleriyle ilgili bilgi verilecektir. Örneğin yatak temizliği için su bazlı temizlik ürünleri kullanıp kullanamayacağınızı bu talimatlarda bulabilirsiniz. Eğer su bazlı bir temizleyici kullanabiliyorsanız, sağlık sorunlarına neden olabilecek şekilde ıslak veya nemli bir yatak üzerinde uyumadığınızdan da emin olmanız gerekir. Bu nedenle temizlik sonrasında yatağın tamamen kuru olduğundan emin olmalısınız.

 

Yatak temizliği için kısaca şu adımları takip edebilirsiniz:

 

 •        Yatak temizliği yapmadan önce üzerindeki çarşaf, alez gibi tüm parçaları çıkarın.
 •        Yatağınızdaki saç, tozu vakumlu bir temizleyici ile süpürün. Böylece üstteki ilk katman kiri temizlemiş olursunuz.
 •        Çoğu zaman yatağınızın üzerinde çarşaflarınızdan geçebilen bazı nokta lekeler bulunur. Bu lekelerin özelliklerine göre uygun temizleyiciler kullanarak, o bölgeleri temizleyin. 
 •        Yatak temizliği için yatağınızda var olduğunu düşündüğünüz istenmeyen kokuyu giderecek ürünlerle, kötü kokuyu dezenfekte edin.

 

 

Yorgan Temizliği Nasıl Olmalı? 

 

Uyku hijyenini tam olarak sağlayabilmek için yorgan temizleme de son derece önemlidir. Uykunuzdaki konforu sağlayan yorganlar için evinizde birkaç basit adımı takip ederek yatak temizliği rutininize ekleyebilirsiniz. Yorgan nasıl temizlenir sorusunun da cevabı olan bu temizlik adımları şunlardır:

 

 •        Yorgan yıkama için birçok ürünün üzerinde bakım talimatı etiketleri bulunur. Bu etiketler yorganınızın çamaşır makinesinde yıkama talimatlarını veya kurutucu kullanıp kullanmamanız gerektiğini bildirir. Öncelikle bu bakım talimatlarını gözden geçirin.
 •        Yorganınızdaki nevresimleri çıkarın. Alerjik olarak hassasiyetleriniz var ise buna uygun deterjanlar seçin ve yıkama talimatlarına göre uygun su sıcaklığını ayarlayın. Çamaşır makinenizin yıkama kapasitesini kontrol ederek yorgan yıkamak için uygun olup olmadığını kontrol edin.
 •        Deterjan kullanımı sonrasında çamaşır makinenizde tekrar durulama döngüsünü seçerek yorganınızın tüm deterjandan arındırılmasını sağlayabilirsiniz. Yıkamanın ardından ise fazla suyu çıkarmak ve yorganınızın daha çabuk kurumasına yardımcı olmak için makinenizin sıkma döngüsünü ayarlayın.

 

Yatak temizliği için önemli bir adım olan yorgan temizliğinde ayrıca yün yorgan bakımı konusunda ekstra talimatları takip etmeniz gerekebilir. Yün yorgan temizliği için özel yün deterjanları kullanarak, çamaşır makinenizi en uygun sıcak değerine ayarlayın. Yün yorganınızı kurutma makinesinde hassas ayarlarda kurutun ve yorganınız temizlendikten sonra makinenin içinde uzun süre kalmasına izin vermeyin.

 

Uyku Hijyeni ve Yatak Temizliği için Pratik Öneriler 

 

Uyku hijyeninizi her zaman korumak için gerçekleştireceğiniz yatak temizliğinde bazı pratik önerileri de değerlendirebilirsiniz:

 

 •        Kullanım kolaylığı sağlayan, sık yıkanan, sık kullanılan yorgan seçebilirsiniz. Yataş Bedding’in 95 derecede yıkanarak maksimum hijyen sağlayan Dacron 95 yorganı bu seçim için size öneri olabilir. Bakterileri ortadan kaldıracak yüksek sıcaklıkta temizlenen bu yorganları tüm aileniz için tercih edebilirsiniz.
 •        Yatak seçimi yaparken de yıkanabilir kılıflı yatakları seçebilirsiniz. Temiz ve sağlıklı uykuyu size sunan Yataş Bedding ürünleri Fresh Sense Pro, Visco Optimum Support, Cool Action ve Dream Box yatakları yıkanabilir kılıfları, pedleri ile temiz ve ferah uykuyu yaşamanızı sağlar.
 •        Yatağınızda ekstra hijyen için onu yıkanabilir yatak pedi ya da yatak kılıfı ile koruma altına alın. Yataş Bedding’in Visco Topper yatak pedi gibi ürünler kullanarak yatak temizliği için önceden önlemenizi alın. Ayrıca Proof Fit Sıvı Geçirmez alez, Micro Fit Su Geçirmez Alez tercihinizle özellikle yaz aylarında yatak hijyeninizi koruyun.
 •        %100 pamuk dokulu ürünler seçerek uyku hijyeninizi koruyun. Pamuk dokunun doğallığı ve kolay temizlenebilir olması yatak temizliği konusunda da size kolaylık sunabilir. Yataş Bedding Noah yorgan serisinde yer alan %100 pamuk dokulu, yıkanabilir özellikli yorgan modelleri bu seçiminiz için örnek olabilir.
 •        Alerji şikâyeti olanlar için özel üretilen ürünleri tercih edin. Yataş Bedding’in Blue Star, Five-Z, Prestige Prime,Duchess Ultra Care  gibi yataklarının dört mevsim kullanılabilme, terlemeyi azaltma gibi etkilerini keşfedebilirsiniz.


PAYLAŞ