Search

Hamilelikte Sırt ve Bel Ağrıları: Yatak Seçiminin Rolü

Gündelik hayatınızda da zinde bir beden ve sağlıklı bir psikoloji için uyku zamanını geçirdiğiniz yatağınız oldukça önemlidir. Kesintisiz, fiziksel yorgunluğunuzu ortadan kaldıracak rahat bir uyku, yeni güne sağlıklı bir şekilde uyanmanızı sağlar. Normal yaşam akışının dışında hamilelik gibi özel durumlarda ise uyku sağlığı ekstra öneme sahiptir. Hamilelikte yatak seçimi hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından önemlidir. Uykunuzu düzenli bir şekilde, rahat ve sağlıklı bir yatakta almanız, fiziksel açıdan zorlanacağınız bu dönemi daha rahat atlatmanızı da sağlar. Yatak seçimi sırasında hamilelikte konforlu uyku düzenine sahip olmanızı sağlayacak özelliklere dikkat etmelisiniz.

 

Bebeğiniz ve Sizin için Önemli Bir Detay: Hamilelikte Yatak Seçimi 

Hamilelikte sırt ve bel ağrısı gibi sorunların artacağını da dikkate alarak yatak seçimini yapmanız gerekir. Hamilelikte yatak seçimi için işe nereden başlayacağınızı düşünüyorsanız; aşağıdaki adımlar size yardımcı olabilir...

  •      Seçtiğiniz yatağın rahat olup olmadığını anlamak için mutlaka deneyin. Özellikle hamilelik sürecinde rahatlık konusundaki beklentileriniz değişebileceği için seçim sırasında mutlaka denemeye dikkat edin.
  •      Ekstra geniş bir yatak tercih edebilirsiniz. Hamilelikte bel ağrısı gibi fiziksel şikayetleriniz artabilir. Bu durumda, size hareket alanı sağlayacak daha geniş bir yatakta uyumayı tercih edebilirsiniz.
  •      Yatağınızın uygun sertlikte olduğu konusunda bilgi alın. Hamilelikte yatak seçimi konusunda uygun sertlikte bir yatağı tercih edebilirsiniz. Böylece hamilelik süresince yaşayacağınız fiziksel problemlere karşı önlem almış olursunuz. Omurganızı desteklerken, vücut kıvrımlarınıza uyum sağlayacak yumuşaklıkta bir yatak sizin için doğru seçim olabilir.
  •      Yatak sıcaklığını mutlaka dikkate alın. Hamilelik sırasında yaşayacağınız hormonal değişiklikler, vücudunuzun sıcaklık açısından kendini düzenlemesi ihtiyacını ortaya çıkartır. Bu nedenle uyurken aşırı ısınmayı önlemek için nefes alabilen malzemelerden yapılmış bir yatak seçin.
  •      Ayarlanabilir bir yatak seçebilirsiniz. Hamilelikte yatak seçimi konusunda sürekli değişecek ihtiyaçlarınıza uygun olarak baş bölgesini ayarlayabileceğiniz konforlu bir yatağı tercih edebilirsiniz.  

Hamilelikte Yatak Seçiminde Yatak Sertliği ve Dokusunu Dikkate Almalısınız  

Hamilelikte yatak seçimi konusundaki önerileri dikkate aldıktan sonra seçim yapmaya karar verebilirsiniz. Hamilelikte yatak önerileri, özellikle bu dönemde yaşanacak ya da artacak fiziksel sorunları dikkate alınarak değerlendirilmelidir. Öncelikle yatak sertliği konusundaki öneriler dikkate alınabilir.

Hamilelik sırasında yan yatış önerildiği için orta sertlikte bir yatak iyi bir seçim olabilir. Ayrıca yatak sertliği konusunda kendi fiziksel özellikleriniz ve beklentilerinizi dikkate almanız gerekir. Hamilelikte sırt ağrısı gibi şikayetleriniz de varsa yatak seçiminde bu sorunu da dikkate alabilirsiniz. Hamilelikte sırt ağrısı neden olur sorusunun yanıtı, hamileliğinizin ilerleyen dönemlerinde bebeğinizin ağırlığının vücudunuzdaki baskısının artmasıdır. Bu baskı arttıkça sırt ağrısı şikâyeti de ortaya çıkabilir. Bu ağrıyı azaltmanın en iyi yolu da uygun desteği almaktır. Böyle bir durumda vücudunuzdaki yükün bir kısmını alarak rahat bir gece uykusu almanızı sağlayan uygun sertlikteki bir yatağı tercih edebilirsiniz.

Hamilelikte yatak seçimi konusundaki diğer önemli bir nokta da yatak yüzeyinin bu dönemde yaşayacağınız hormonal sorunlara karşı etkili olmasıdır. Özellikle nefes alan pamuk yüzeyli bir yatak, aradığınız sağlıklı uyku için uygun ortamı size sunabilir. Bunun yanı sıra serinletici etkili, terleme şikayetini azaltan bir yatak da sizin için uygun olabilir. Ayrıca gece boyu ihtiyaç duyacağınız konforu sağlayacak ayarlanabilir bir yatak ya da bel, boyun ve sırt ağrıları için ortopedik özelliklerdeki bir yatak da tercihleriniz arasında yer alabilir.

Hamilelikte Yatak Seçimi için Öncelikleriniz Neler? 

Sırt ve bel ağrısı, gece terlemeleri, uyku bölünmeleri gibi sorunlar hamilelik süresince yaşayacağınız şikayetler arasında yer alabilir. Ancak hamilelikte yatak seçimi konusunda tüm beklentilerinizi dikkate alarak doğru bir seçim yaptığınızda bu sorunları azaltabilirsiniz. Yataş Bedding’in bu dönemde yaşayacağınız sorunlar için özel olarak üretilen yatak serileri aradığınız konforu bulmanızı sağlayabilir. Terleme probleminiz için serinletici etkili Cool & Wool, bel ve sırt ağrılarınız için Blue Star, Five-Z ya da ideal omurga desteği sunan Vesta seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Yorgun uyanmanızı engelleyecek Cool Action veya Tesla Sleep modelleri de diğer seçenekleriniz arasında yer alabilir. Hamilelikte yatak seçimi konusunda doğru kararı vererek, rahatlığı tercih etmek için Yataş Bedding’i ziyaret edebilirsiniz.


PAYLAŞ