Search

Bebeklerde Uyku Düzeni ve Yatak Seçimi l Yataş Bedding

Bebeklerde Uyku Düzeni ve Yatak Seçimi

Bebeklerde gece uyku düzeni 6 hafta ile 3 ay arasında oturmaya başlarken, gündüz uyku düzeni ancak 6. Ay civarında yerleşir. Bunun nedeni, bebek beyninin gece ve gündüz uykusunu farklı algılıyor olmasıdır. Bebeklerin uyku eğitiminde, tahmin edilenin aksine, gündüz uyku sorunlarını çözmek gece uyku sorunlarını çözmekten daha zor olabilir. Ancak doğru analiz, çaba ve sabırla neredeyse her türlü uyku sorununu çözmek mümkündür.

Gündüz uykularını gece uykularından apayrı bir konu olarak düşünmemek gerekir. Bebeğin 24 saat içerisindeki tüm uykuları (gece ve gündüz) bir bütünün parçasıdır. Gece uykusu gündüz uykularını, gündüz uykuları da gece uykusunu etkiler. Bu etkileşim içinde denge çok önemlidir. Gündüz uykularının yeterli miktarda olması, bebeğinizin gece de iyi uyumasın destekler. Gereğinden fazla veya gereğinden az uyunan gündüz uykuları ise bebeğinizin gece uykusunu olumsuz etkiler ve gece uyanmalarına sebep olur. ‘’Çok yorulan bebek gece daha iyi uyur’’ veya ‘’Gündüz az uyusun böylece gece daha iyi uyur’’ gibi düşüncelerle gündüz ihtiyacı olandan daha az uyutulan veya akşam geç saatlere kadar uyanık tutulan bebekler, geceleri aşırı yorgunluk nedeniyle sık sık uyanırlar.

Gündüz uykularının nerede ve hangi koşullar altında uyunması gerektiği konusunda farklı yaklaşımlar vardır. Bazı uzmanlar bebeklerin gündüzleri sesli ve aydınlık bir ortamda, geceleri ise sessiz ve karanlık bir ortamda uyuması gerektiğini savunurlar. Bebeklerin ancak bu şekilde gündüz ve geceyi ayırt edeceğini düşünürler. Ben buna katılmıyorum. Bebeğiniz tabii ki öğlen uykularının bazılarını araba koltuğunda veya bebek arabasında geçirmek durumda kalacaktır. Ancak eğer evdeyseniz kaliteli bir gündüz uykusu için O’nu odasında, olabildiğince sakin ve loş bir ortamda uyutmanızı öneririm.

Bebeğinizin gündüz ve gece uyku düzeninin iyi olmasını istiyorsanız, O’na uygun günlük bir rutin oluşturmalı ve bu rutine olabildiğince sağdık kalmalısınız. Özellikle kısa gündüz uykuları (30 veya 45 dakikalık) birçok zaman bebeklerin günlük rutininde yapılacak düzenlemeler ile çözülebilir. Bebeklerin yaşı büyüdükçe, gün içerisinde uyanık kalabildiği saatler artar ve aynı anda da gündüz uyku adeti ve süresi azalır. Örneğin, 3 aylık bir bebek gündüz 4 ke uyurken, 18 aylık bir bebek yalnızca 1 kez gündüz uykusu yaparak akşama kadar uyanık kalabilir. Uyanıklık süresini bebeğinizin yaşına göre ayarlar ve uyku rutinleri ile O’nu uykuya hazırlamaya başlarsanız, gündüz uykularında daha kolay uykuya dalmasını ve daha uzun süre uyumasını sağlayabilirsiniz. Tüm bu çabalara rağmen zaman zaman tüm bebekler gündüz uykularını yetersiz uyuyabilirler. Böyle günlerde bebeğinizin akşam yatış saatini öne çekerek gündüzün açığını kapatmak mümkün olacaktır. Bu açık kapatılmadığı takdirde 24 saat içerisinde bebeğinizin uyku açığı oluşur ve bu sorun kendini gece uyanmalarının artması veya sabah erken uyanma sorunu olarak gösterebilir.

Bebeklerde sağlıklı bir uyku düzeni oluşturmak için bir yandan bu dengelere dikkat ederken bir yandan da yatağının doğru seçilmiş olduğundan emin olmamız gerekir. 0-2 yaş arasındaki bebek ve çocukların günlerinin yaklaşık 12-16 saatini yataklarında uyuyarak geçirdiğinizi düşünürsek, doğru yatak seçiminin aslında ne kadar da önemli bir konu olduğunu daha net görebiliriz. Bebeğin sağlığına olumsuz etkide bulunabilecek hiçbir kimyasal maddenin kullanılmadığı, doğal materyallerden üretilmiş sert veya orta sertlikte bir yatak tercih edilmelidir. Yumuşak yataklar bebeğin başının gömülmesine neden olarak risk yaratabilir. Yine sağlık riski oluşturabileceğinden, bebek yatağında bu yaş grubunda yastık kullanımı tercih edilmez.

Pınar Sibirsky
0-4 Yaş Uyku Danışmanı
PAYLAŞ